Prethodno Svjetsko juniorsko prvenstvo Sljedeće

Zagreb, 15. kolovoza 2011.

Prije tjedan dana završilo je Svjetsko veslačko prvenstvo za juniore na jezeru Dorney uz grad Eton, na stazi koju je izgradio Eton College (jezero je privatno!) i na kojoj će se sljedeće godine veslati veslačke i kajak/kanu utrke na Olimpijskim igrama. Veslalo se od četvrtka, 4. kolovoza do nedjelje, 7. kolovoza. Sudjelovalo je 48 nacija i oko 578 veslača. Najuspješnija bila je Njemačka koja je u trinaest veslanih disciplina osvojila deset medalji, od kojih šestzlatnih! Hrvatska je imala predstavnike u pet disciplina, a ostvaren je sljedeći plasman:

Četverac bez, sastavljen od Zadrana i Puljana, polovice četverca bez sa lanjskog Svjetskog prvenstva, trebao je biti snažniji, iskusniji i brži od prošlogodišnjeg. Vjerojatno je i bio, lijepo im plovi brod, taktički su sve odradili kako treba, ušli u A finale i završili kao šesti. Rezultatski je to slabije od prošlogodišnjeg petog mjesta i ovogodišnje bronce s Europskog prvenstva, ali to su bile tako tijesne utrke, tako jaka konkurencija i tako mali zaostaci da možemo reći da su dostojno i uspješno predstavljali svoju zemlju i da mogu biti zadovoljni učinjenim. Ne treba zanemariti da su finale veslali u prvoj stazi, najizloženijoj kontra vjetru.


četverac bez, Zadrani i Puljani s trenerom Danijelom Bajlom

na vodi; u pozadini ovce koje slobodno pasu dok se ljude  u sklopu provjere sustava za olimpijske igre strogo kontrolira

start

U muškom skifu, u prvoj trci samo je jedan iz grupe odlazio u repasaž. Boris je po solidnom kontra vjetru u svojoj skupini došao prvi. U trci za AB/CD došao je treći što je bilo dovoljno, ali nas je dobro iznervirao - četvrti je za njim zaostao samo sedam stotinki sekunde. Na stazi ili nije bilo vjetra ili je bilo nešto malo bočnog. U trci za A/B finale Boris nije mogao dobiti nepovoljnije uvjete od onih koje je imao, bočni vjetar u krmu i znatni valovi i nezaštićena staza. Tu nije išlo bolje od petog. mjesta. Previše je zaostao već u prvoj polovici utrke te kasnije gotovo da nije imalo smisla išta pokušavati nadoknaditi. Tako se plasirao u B finale u kojem je pobijedio. Pobjedu je izborio stabilnošću od samog početka te sjajnim finišem. Skif je priča za sebe i zadovoljstvo je da je upravo on bio taj koji je došao prvi. Iza sebe je daleko ostavio Borisa Yotova Bugara koji vesla za Kazahstan, onoga koji mu je uzeo pobjedu drugi dan u Munchenu i koji je na Europskom bio ispred Borisa, uzevši srebro. Čini se da je Boris od Europskog prvenstva dosta tehnički napredovao i općenito je na stazi stabilniji. Pripreme na Peruči su očito bile uspješne.


Boris kojeg prati trener Darko izlazi na vodu, a Slovenka Tarin Čokelj izlazi s vode

u cilju polufinalne utrke

odlazak sa staze

Vukovarka Ivana Krkljuš, iako vrlo mlada, uspješno se nosila sa svjetskom konkurencijom i nadamo se da će svake godine biti sve bolja. Zanimljiv je bio osvrt komentatora prijenosa utrke. On je pohvalio njeno veslanje, kako je, iako najmlađa, uporno progonila i skoro pobijedila iskusnu veslačicu Grčke, poželio joj i prognozirao B finale 2013., a A finale 2014. godine.


Ivana

 

Ivana nosi vesla, a trener akreditacije

Našem dvojcu na pariće sve je izmicalo za sitnicu. Pri tome im vremenske prilike nikad nisu bile sklone. U prvoj trci samo je prvo mjesto vodilo dalje što je bilo neostvarivo (Francuzi su zaista prejaki!) Završili su kao treći, pokušavši prištedjeti koje zrnce snage. Da nema repasaža tim bi plasmanom bili u prvih12 od ukupno 24 ekipe. Ali sustav je jasan i šalje ih u repasaž u kojem trebaju biti među prva dva ako žele biti u A/B skupini. Idući dan trka odluke - ili u gornji dom ili u donji! Puhao je lijepi mit vjetar i činilo se da bi im situacija mogla ići na ruku. No, baš za njihovu trku, vjetar je stao, jezero se "zaledilo" i sve je bilo potpuno mirno. Dobro su startali, držali žestoki tempo, bili ispred Mađara koji su ih kasnije malo prešli ali nikad više od pola dužine. Naši su sve više pojačavali pritisak i sustizali ih skoro do poravnanja. Ipak, veće mase i snage Mađari su se na samom kraju trke oduprli. S vremenom 6:38.02 naši su tako završili na trećem mjestu koje ih svrstava u "2." klasu, zaostavši sekundu i pol za prvim Estoncima (6:36.52), a manje od sekunde za drugim Mađarima (6:37.12). Mađari su kasnije pobijedili u B finalu! Naši znaju Mađare s Europskog prvenstva; nikada ih nisu dobili, ali nikada nisu niti izgubili za više od sekunde, a trke su bile na nož. Vrijeme koje je naš dubl ostvario u potpuno mirnim uvjetima zaista nije loše i dali su zaista sve od sebe. Idućeg dana u utrci za C/D došli su drugi. Prva tri čamca koja su se izborila za C završila su trku unutar jedne sekudne, gotovo poravnati. Četvrti (Južnoafrička republika) zaostao je za njima za jednu veliku sekundu. Ništa ne ide lako! Puhao je bočni vjetar. Konačno, u C finalu s preostatkom snage borili su se za što bolji plasman. Kroz trku su bili drugi, ponekad vodili, ponekad bili treći. Na kraju treći, iza Norvežana koje su dva puta sreli u prethodnim trkama i dva puta pobijedili i iza snažnih Ukrajinaca (brončani s Evropskog gdje su ih Luka i Krešo u prednatjecanjima dobivali), sve unutar sekunde. Srca nije nedostajalo, ali malo snage je. Čini se da je najviše iscurila u žestokoj drugoj trci u borbi za AB/CD. Ovdje su ponovo sreli i ponovo pobijedlili američki dubl. Zaniljivo je da u njemu vesla Charlie Campbell, brat Andrewa Campbella jr., brončanog s lanjskog juniorskog u skifu i brončanog s ovogodišnjeg U23, protiv kojeg je veslao stariji Radonić, Vedran.U A finalu pobijedili su Njemci ispred vrlo jakih Francuza. Tu su za njima Česi, a Slovenci, također za naše uvijek nedostižni, u A finalu nisu imali snage za više od petog mjesta. Slovencima je dubl bio najjači adut i potiho su se nadali medalji. Možda pomalo razočarani što je ne mogu dosegnuti, ostali su i iza Švicaraca. Dakle opet ista priča, 4-5 vrlo jakih posada a onda jedna masa od 15ak čamaca koji mogu tući svaki svakoga.


Krešo i Luka na zagrijavanju; u pozadini patke

Luka i Krešo proučavaju službeni bicikl namijenjen trenerima

iz galerije fotografija sa stranica worldrowing-a

Četverac skul također je dao koliko je mogao. Znali su i voditi u prvom dijelu staze, ali bi im ponestajalo snage. Znali su iznenaditi brzim finišem, kao u zadnjoj utrci svog nastupa, kad su u C finalu ostavili iza sebe Dance i Francuze u tijesnoj utrci s Norvežanima.


trener Krešimir Čuljak ispraća četverac skul

na utrku

četverac sa (kavom, trenerski)

Regata je bila savršeno organizirana, s mnoštvom volontera, kontrolora koji su pokušavali pronaći propuste kako bi ih otklonili do olimpijskih igara sljedeće godine. Za sve treba imati propusnice, trenerima su na raspolaganju sliužbeni bicikli. Vrijeme (već uobičajeno na svim velikim regatama) i opet je djelomično izmijenilo raspored finala. Jedino na što su se žalili veslači iz nebritanskog kulinarskog okružja bila je hrana.


treneri su za praćenje svojih posada uz stazu imali na raspolaganju BMV-ejce  (stotine volonetra pazili su da se uz stazu na biciklu

 ne pojavi nitko bez posebne akreditacije za bicikle, ili da slučajno ne stavi nogu na pedalu tamo gdje vožnja nije dozvoljena)

stroj za održavanje - čišćenje obale jezera

dok se veslaju finalne utrke i spasilački čamac pomaže iscrpljenim Nijemcima na cilju,

njemački navijači zabrinuto ih promatraju,


a veslači koji su već završili svoje trke oformili su mjenjačnicu dresova

hrvatska vesla itmeđu ostalih

hrvatski čamac između američkog i južnoafričkog

hrvatski veslači u razgovoru s američkim

jedno od brojnih upozorenja

pogled niz stazu na jezeru Dorney

hangari

Okolica regatne staze je vrlo zanimljiva, a u nju donekle spada i sam London. Ovaj puta juniori su i sami mogli dosta toga razgledati.


u blizini jezera Dorney nalazi se Temza sustavom ustava pretvorena

u pitomo vijugavo jezerce.

Englezi  njom plove u dugačkim uskim brdovima

a nakon kilometra i pol šetnje uz Temzu pojavljuje se Windsor Castle

Henly

Henly

u redu za prolaz kroz ustavu, prijelaz na drugi nivo, čeka i  jedan dubl

Eton College

Eton College

 

brod na Temzi; na provi svira band

 

 

 

 

u Londonu se broje dani, sati, minute i sekunde do početka olimpijskih igara

 

 

 

Oxford