Prethodno SEMINAR ZA VESLAČKE TRENERE Sljedeće

Zagreb, 3. i 4. veljače 2007.

Na inicijativu i u organizaciji Veslačkog saveza Zagreba, a uz podršku i pomoć Hrvatske olimpijske akademije i Hrvatskog veslačkog saveza održan je u subotu i nedjelju na Jarunu seminar za veslačke trenere, na kojem su bili pozvani ugledni međunarodno priznati stručnjaci, prof. dr. Ulrich Hartmann sportski fiziolog iz Njemačke, Miloš Janša uspješan veslački trener iz Slovenije i naši predavači  mr. sc. Mladen Marinović i dr. sc. Mimi Vurdelja.

Bilo je korisno i zanimljivo slušati predavanja, a potom u raspravi čuti odgovore na konkretna pitanja iz "prve ruke".

 
U prilogu su poneke sličice (Hartmann, Janša, publika).
 
Osobito je bilo zanimljivo slušati Hartmanna koji je pokazao što se zbiva u organizmu za vrijeme napora. Najzorniji je bio simulacijski model koji je pokazao dinamiku stanja u stanici za vrijeme mišićnog rada različitog intenziteta Pokazao je količinu energenata: ATP-a i kreatin fosfata, udio energije dobivene aerobnom i anaerobnom glikolizom u pojedinim fazama rada, povećanje kiselosti u stanici (pad pH) zbog gomilanja laktata, krajnjeg produkta anaerobne glikolize, koji se aktivira u času kad je intenzitet rada veći od trenutnog kapaciteta aerobnog sustava...).

Iz prikazanih podataka ponovo je pokazano da je veslanje (na 2000 m) aerobni sport, tj. rezultat je u jasnoj vezi sa sposobnošću dobivanja energije putem aerobne glikolize u mitohondrijima mišićnih stanica. Stoga je i većina vremena na treningu provedena u dugotrajnom radu ne previsokog intenziteta, za vrijeme kojeg nema značajne proizvodnje laktata, a aerobni sustav je znatno aktiviran i potiče se na razvoj (umnažanje mitohondrija). Ali, tokom veslačke utrke stvori se i znatna količina laktata i to na startu dok se još nije uspostavila maskimalna aktivacija aerobnog sustava, nešto i tokom trke, te u finišu, no ukupni udio anaerobno dobivene energije je bitno manji od aerobne. 

 
R.R.